Здесь нашел интересный обзор

Зберагаем традыцыі

Posted in Навіны

Падведзены вынікі раённага конкурса “Зберагаем традыцыі”, пераможцамі якога сталі і вучні нашай школы, атрымаўшы дыплом 3 ступені (аб’яднанне па інтарэсах кіраўнік Хадаронак Алена Уладзіміраўна). Прадстаўленыя на конкурс работы разам з дэлегацыяй Мінскай вобласці адпраўляюцца ў Кітай.

Патрыёт

Posted in Навіны

Вучні сярэдняй школы №8 г.Барысава Юхновіч Алена і сярэдняй школы №9 Філонаў Кірыл сталі пераможцамі абласнога этапу рэспубліканскага конкурса “Патрыёт.by”, прадставіўшы віртуальны музей “Спадчына” Дзяржаўнай установы адукацыі “Сярэдняя школа №8 г.Барысава”.

Дзень роднай мовы

Posted in Навіны

21 лютага адзначаецца Міжнародны дзень роднай мовы. Традыцыйна да гэтай даты ва ўстанове адукацыі “Сярэдняя школа №8 г.Барысава” прымеркаваны шэраг мерапрыемстваў, якія праводзяцца на базе школьнага этнаграфічнага музея “Спадчына”. Гэта анімацыйныя экскурсіі і фальклорныя святы, інтэлектуальныя гульні і віктарыны, этнаграфічныя квэсты і музейныя ўрокі. Не выключэннем стаў і бягучы навучальны год.

Гуканне вясны

Posted in Навіны

У сакавіку 2019 года на базе школьнага этнаграфічнага музея “Спадчына” прайшло фальклорнае свята “Гуканне вясны”. У святочнай праграме гасцей свята чакалі народныя гульні і забавы, веснавыя карагоды, традыцыйныя песні і танцы, а таксама частаванне блінамі, кашай і духмянай гарбатай.

Cемінар

Posted in Навіны

23 мая 2018 года  на базе этнаграфічнага музея “Спадчына” Дзяржаўнай установы адукацыі “Сярэдняя школа №8  г.Барысава” прайшоў семінар старшынь першасных ветэранскіх арганізацый устаноў адукацыі Барысаўскага раёна “Роля першаснай ветэранскай арганізацыі ў духоўна-маральным выхаванні вучняў”.

У ходзе семінара кіраўнік музея “Спадчына” Ярашэвіч Т.М. расказала аб ролі школьнага музея ў фарміраванні ў школьнікаў погляду на духоўна-маральную культуру чалавека як на фундаментальную чалавечую каштоўнасць і аб сацыяльна-культурным партнёрстве школьнага музея і ветэранскай арганізацыі ў фарміраванні духоўнасці вучняў.

Паколькі семінар праводзіўся  напярэдадні народнага свята Сёмухі, якое  адлюстроўвае ўласцівае канцу вясны і пачатку лета ўшанаванне зеляніны, дрэў, кветак, што знаходзяцца ў сваім росквіце, прысутным быў прапанаваны майстар-клас па пляценні бярозавых вянкоў, якімі можна традыцыйна ўпрыгожыць сваё жыллё ў час свята. Пасля заканчэння семінара госці   сваімі вянкамі маглі  ўпрыгожыць  бярозкі, што стаялі ў фае каля музея. Нашы продкі верылі ў магічную сілу бярозы, лічылі, што яна надзяляе чалавека маладосцю і здароўем.

Пасля наведвання музея ўдзельнікі семінара змаглі ўзнавіць  свае веды пра побыт і культуру нашых продкаў і даведацца нешта новае, прыняўшы ўдзел у інтэрактыўнай гульні “Этнаграфічны калейдаскоп”.

Гучалі беларускія народныя песні, прыказкі, прымаўкі, загадкі, а таксама ўвазе ўдзельнікаў семінара была  прапанавана  капмазіцыя па легендзе Артура Зельскага “Апошняя сустрэча” ў выкананні вучняў школы.

Яшчэ артыкулы ...